17 Şubat 2019 Pazar

Zamansız

Yusuf Emre ŞİMŞEK

Yusuf Emre ŞİMŞEK

E-Posta : zaguda.net@gmail.com

Bu hile dolu ligin zamansızlığıdır yaralayan. Derinden ve çok deruni. Ne söylense, ne anlatılsa boş. Hak, adalet hep yerli, yersiz konuma gelmiş, insanlık umudunu yitirmiştir.

An mücadele etme, bir olma, rakibin bin bir türlü oyunlarına karşı bilinçli davranma anıdır. Elbette ki başarısız olan süreç zamansızdır. Ancak unutulmamalıdır ki Trabzonspor efsanesi de üzerlerine zamansız çökmüştür.

Ülkede yanlışlar gibi doğrular da zamansızdır. Sabrı bile zamansızdır bunun. Kimse gerçeği söylemez, aramaz. Kimse kendisini feda etmez. Kimse için adaletin anlamı yoktur, Trabzonspor’un gizli kahramanlarından başka.

Adına futbol dediğimiz bu illetin de zamansızlığı malumdur. Lakin ne kadar doğru varsa hep birkaç yanlış çıkar ve o doğruları mahveder. Perişan haller bir diğerini aratır.

Zamansızdır bu Trabzonspor sevgimiz. Adına aşk da denilebilir. Adına taraftarlık yada holiganlık da. Ne söylenirse o olur işte. Ama zamansızdır kaleci Şenol’un boyundan büyük gölgesi ile köşeden çıkardığı toplar. Evet zamansızdır Ali Kemal’in fırtınalığı. Ve zamansızdır Trabzonspor devrimi. Zira çomak sokmuştur birilerinin tezgahına. Kendi kahramanlarını doğurmuştur. Ülkede ve yurt dışında doğru ne varsa her daim yapmıştır. En çok zararı kendisine verecek kadar zamansızdır işte Trabzonspor kavramı.

Şimdi şikayettir bu zamansızlık. İsyandır yine. Sinirden hop oturup, hop kalkmaktır. Çıldırasıya eleştirmektir. Ama hep zamansızdır çünkü bireyseldir verilen tüm tepkiler.

Bir olmayı öğretecek olan horon müdavimleri başka kapıya bakmamalıdır. Gün kötü de olsa, acı da olsa sabretmelidir. Sabretmek de zamanla alakalıdır, zamana bağlıdır.

 Mühim olan fırtınanın bu adi oyunda tek doğru olarak kalabilmesidir. Hala onurlu mücadelesini sürdürmesidir. Yapılan tüm haksızlıklara rağmen ayakta kalabilmesidir. Her yenilgide  tekrar doğrulabilmesidir. İşte o zaman zamansızlık da yenilir. 

Kimin ne kadar şike yaptığı, kimin ne kadar teşvik aldığı değildir ki önemli olan. Önemli olan bu onurlu mücadeleyi hala sürdürebilen birilerinin varlığıdır. Temiz futbol diye veryansın eden bir kitlenin imrenilesi yapısıdır.

Zira, doğruların yemine ihtiyacı yoktur.

Zamansız gelir ve gider her adam. Zamansızdır kalan da. Baki gerçekler, fani yalanlara tercih edilir. Dakikaların hep ikiye bir yapması, kanatlara inmesi beklenir belki…

Bu hikayede Pollyanna hep yalandır. Sahte adamların, sahte pranga vurabileceğinden bahsedilir. Duymazlar hiç alın terinin sesini. Ve emeğin yüceliğini anlamazlar. Çünkü onlar için amaç hep günü kurtarmaya bağlıdır.

Trabzonspor bağımlığı diğerleri gibi madde bağımlılığı değil, mana bağımlılıdır. Hayatta iyilerin de kazanbileceğine dair taşınan umudun adıdır. Filmin kötü kahramanına karşı başkaldırıdır. Kötülerin her kahkaha sesine karşı alınan tavırdır.

İyi utanır, iyi bekler, iyi adalet arar. İyi hep mücadele eder. İyinin yine hep hakkı çalınır. Çünkü dünya Sülün Osman’ların cirit attığı bir yer haline gelmiştir. Futbolda ise herkes zaten Sülün Osman’ın torunudur.

Doğru adamların, doğru hedefleridir bu zamansızlığı yenecek olan. Geçmişi yada bugünü düşünmeyip geleceğe odaklanma ile gerçekleşir. “Yarın ne yapabilirim?” Kaygısını taşıyarak olur.

Ve zaman elbette bir gün duracaktır madrabazlar için. O gün biz kahkahalar atmayacak, hem onları yendiğimize sevinecek, hem de zamanı durdurmanın gururunu taşıyacağız.

Bunca zamansızlığın içinde.


25 Ağustos 2012 Cumartesi 12:12
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

TÜRKİYE GÜNDEMİ

Arkadaşını öldürdü, gülerek emniyete geldi

İzmir’de, arkadaşıyla alkol alan emekli astsubay, çıkan tartışma sonucu arkadaşını önce boğarak

Nargileye de sağlık uyarısı geldi

Nargile şişeleri üzerinde sağlık uyarılarının bulunması zorunlu hale getirildi.

Ağaoğlu'ndan '300 bin TL'lik bebek arabası!

2.1 milyar dolarlık servetin sahibi olan Ali Ağaoğlu, aşkı Petek Ertüre ve oğlu Ali Ege'ye ilk jestini

Dayanamadı, yüzüne tükürdü

Maganda cinayeti davasında öldürülen Ceylan'ın annesi sanığın yüzüne tükürdü.

İçki içen kadına meydan dayağı!

Sahilde içki içip sarhoş olan kadın ve sevgilisine meydan dayağı...

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TRABZON - HAVA DURUMU

TRABZON