17 Şubat 2019 Pazar

Memleket Meselesi

Yusuf Emre ŞİMŞEK

Yusuf Emre ŞİMŞEK

E-Posta : zaguda.net@gmail.com

 Adam musluğu sıkmaya devam eder. Ter alnının ortasından damla damla akmaktadır. Ve belki başka yerlerinden de. Her sıktığı boru önemlidir Tesisatçı Rıza için. Ne yapsa, ne getirse, ne de olsa onun işidir bu.

 

Rıza hayata çalım atar. Bin bir türlü derdi ile uğraşır. Felekle her gün ikili mücadelelere girer. Yani her gün daha çok yorulurken, her gün daha çok inanır yaşamaya. İşini yaparken tek bir şeyden aklını alamaz. Çünkü aklını almıştır zaten Trabzonspor sevgisi.

 

Rıza için hayatta iki gerçek vardır. Biri ailesi, diğeri Trabzonspor. İkisi de olmadan olmaz. Hiç sorgulamamıştır aslında neden Trabzonsporlu olduğunu. Trabzonsporludur çünkü başka çaresi yoktur. Hayatta onun için bu iki gerçek her şeyi anlamlı kılma çabasıdır.

 

İşi bir an evvel bitmelidir, akşama maç vardır. Canı, civanı oğlu ile izleyecek, bu iki gerçeği bir arada tutabilecektir. Rıza Trabzonsporlu olmanın dışında çok iyi de bir futbol izleyicisidir. Ama onun için futbol asla sadece futbol değildir. Kendi kaderinin de oyunudur. Sevinci ve hüznü Trabzonspor’un neticelerine bağlıdır. Ve bunu kendisi seçmemiştir.

 

İnsan doğacağı, doğduğu yeri kendi seçmez. Memleket aileden gelir. Rıza da böyledir işte. Nasıl ki ailesini seçmemişse Trabzonspor da bir seçim değil hayatının odak noktasıdır.

 

Bir taraftan da kendini bulmaktadır Trabzonspor’da. Kendisi gibi Karadeniz’in hırçın dalgalarını özümsetmektedir ona. Fazla afilli sözler edemez, fazla derin düşünemez, fazlaca kalıba girmez belki Rıza ama sevdi mi ölümüne sever. Onun ailesi ne kadar kutsal değeriyse Trabzonspor da öyledir. Bir nevi mahremidir aslında.

 

İş biter, bitmeye de mahkumdur. Gün de biter. Ve geceyi belirleyecek an gelir. Dakika 61’e kadar nasıl geçeceğini dahi anlamayacağı bir süreç ardından hiç bitmek istemeyeceği bir araf. Gol olsa ayrı dert, olmasa ayrı dert. Tek gol rahatlık değil başlangıç. Rahatlık iki farkta.

 

Ve her başlayan maç yine biter...

 

***

 

Tıpkı Tesisatçı Rıza örneğindeki gibi bizim için de Trabzonspor hayli mühimdir. O yüzden bu kadar agresif ve gergin olabiliriz. O yüzdendir ki bu mesele hayatımızı işgal eder. Onu sevmekten, onu seçmekten başka çaremiz yoktur. Ondan gayrı yol yoktur yürünecek. Kalan her şey teferruattır.

 

Biz Trabzonsporlular, bu vasfı seçmediğimiz gibi yaşatma gayretinde olduğumuz kültür ve değerlerimizi bu alanda yaşamaktayız. Trabzonspor bizim için hiç keyfi olmadı, olmayacak da. Trabzonsporlu olmak bizde kültür mirasını yaşatmak gibi de algılanabilir. Stadyumlarda bin bir türlü eğlencemiz icra edilir. Horonda bir olur, kolbastıda çıldırırız. Her golde daha çok havaya sıçrarız, modern Süpermen'lere inat !

 

Tek bir gerçek vardır işte bizim için, Rıza örneğinde olduğu gibi.

 

Trabzonspor !

 

Ve bu gerçekten de memleket meselesidir.


14 Ağustos 2012 Salı 16:06
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

TÜRKİYE GÜNDEMİ

Arkadaşını öldürdü, gülerek emniyete geldi

İzmir’de, arkadaşıyla alkol alan emekli astsubay, çıkan tartışma sonucu arkadaşını önce boğarak

Nargileye de sağlık uyarısı geldi

Nargile şişeleri üzerinde sağlık uyarılarının bulunması zorunlu hale getirildi.

Ağaoğlu'ndan '300 bin TL'lik bebek arabası!

2.1 milyar dolarlık servetin sahibi olan Ali Ağaoğlu, aşkı Petek Ertüre ve oğlu Ali Ege'ye ilk jestini

Dayanamadı, yüzüne tükürdü

Maganda cinayeti davasında öldürülen Ceylan'ın annesi sanığın yüzüne tükürdü.

İçki içen kadına meydan dayağı!

Sahilde içki içip sarhoş olan kadın ve sevgilisine meydan dayağı...

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TRABZON - HAVA DURUMU

TRABZON