17 Şubat 2019 Pazar

Fakir Seyr-i Futbol

Yusuf Emre ŞİMŞEK

Yusuf Emre ŞİMŞEK

E-Posta : zaguda.net@gmail.com

Birbirimizi sevmiyoruz, nefret ediyoruz, her fırsatta bunu dile getirmekten çekinmiyoruz. Biz böyleyiz işte kendimizden olanı yerin dibine çekecek kadar hırslı, bir babayı çocuğunun önünde tartaklayacak kadar aciz, bilmediğimiz her konuda yorum yapacak kadar cahil… 

Okumuyor, dinlemiyor ve anlamıyoruz. Konuşmaktan, tartışmaktan, atıp tutmaktan buna vaktimiz kalmıyor. Böyle olunca hangi düşünceyi, kime karşı savunduğumuz askıda kalıyor. Aslında bir düşüncemizin olup olmadığından emin değilim. Sadece varsayım işte.

Seksenlerde ikiye ayrılmıştı ülke ideoloji ve idealler için, şimdilerde bine ayrıldı futbol denen illet için. Olmasın sonumuz böyle. Vazgeçmeyelim hiç sevgiden, kardeşlikten ve güzellikten. Kimin içinde ne kadar çirkinlik, çirkeflik varsa bir kenara bıraksın. Sadece ışık tutsun yahut ışık olsun. Herkes kinini, öfkesini bir kenara bıraksın.

Futbol asla insanın kimliğini yansıtacak kadar büyük bir mesele değildir. Sahada oynanır, yaşanır, biter. İzleyenin keyif alacağı, yenince sevineceği, yenilince üzüleceği bir spor dalıdır. Fakat biz hep futbola farklı anlamlar yüklüyor ve bunu hayatımızla ilintili hale getiriyoruz. Tuttuğumuz futbol takımları üzerinden kimlik arayışlarına giriyor, benliğimizi ona adıyoruz. Ülkenin onca problemi varken, bir yerlerde birileri açlıktan, sefaletten sürünüyorken, bunca hastalık, çile varken ve hatta ölüm kadar ciddi bir mesele varken futbol nedir? Futbol nasıl ki milyonlarca kişiyi bunca acıya sürekler, bunca sevince mazhar eder?

“Yirmi iki kişi bir topun peşinden koşuyor.” Önermesi kadar basit değil elbet. Yirmi iki kişi hayallerinin ve ömrünün peşinden koşuyor ve gerçek olan sahadaki mücadele. Taraftar, seyirci, destekleyen, holigan burada figürandan öteye geçmez. Çünkü hiçbir sonuca tesir etmez. Bunun için dahi tat almayı becermesi gerekir o ruhu kir tutmuş holiganın.

Futbolcular ve sektörün çalışanları milyon dolarlar götürürken taraftarın cefasını hangi sav açıklayabilir ki? Böylesi adaletsiz bir oyunda hüzünlere boğulmak en büyük kaybetme sanatıdır. Anlatılabilecek bir durum değildir.

“Futbola neden böyle anlamlar yüklüyoruz, neden bu denli hayatımızı işgal ediyor?” sorusunu yanıtlama gayretinde olduğum günlerin birinde, kıymetli bir dostum hayli enteresan çıkarımlar yaptı ve tümüyle istikamet doluydu. Dedi ki; “İnsan güce ait olmak ister ve bu kimlik arayışı bundandır. Kendi başarısızlığını, hayallerine ulaşamama hüznünü bununla telafi eder. Kendini o güce teslim eder.” Fazlasıyla haklı, fazlasıyla doğru konuştu. Bir futbol bilgesi Şenol Güneş’in de dediği gibi; “Eskiden fakirler oynuyordu, zenginler seyrediyordu. Yani açlar oynarken, toklar seyrediyordu. Şimdi ise toklar ve zenginler oynuyor, fakirler seyrediyor.”

Evvelden bayan çıkarımı gibi görülürdü yirmi iki adamın bir topun peşinden koşturduğu kuramı. Şimdi ters yüz olmuş, milyonların sebebi olmuş durumda. Ahvam böylesi ayrıştırıcı olunca, böylesi bir olmaya ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde sorgulanması daha gerekli, daha açık.
Gerçekten neden futbol? Neden kendimizi arama yöntemimiz saha içi başarılarına kalmış? Bu soruları kendine sorabilenin üzüntüsü de az olacaktır, mutluluğu da. Çünkü futbol yalnızca topu, kafa veya ayak vuruşları ile karşı kaleye sokma kuralına dayanan ve on birer kişilik iki takım arasında oynanan top oyunu, ayak oyunudur.


24 Aralık 2012 Pazartesi 07:29
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

TÜRKİYE GÜNDEMİ

Arkadaşını öldürdü, gülerek emniyete geldi

İzmir’de, arkadaşıyla alkol alan emekli astsubay, çıkan tartışma sonucu arkadaşını önce boğarak

Nargileye de sağlık uyarısı geldi

Nargile şişeleri üzerinde sağlık uyarılarının bulunması zorunlu hale getirildi.

Ağaoğlu'ndan '300 bin TL'lik bebek arabası!

2.1 milyar dolarlık servetin sahibi olan Ali Ağaoğlu, aşkı Petek Ertüre ve oğlu Ali Ege'ye ilk jestini

Dayanamadı, yüzüne tükürdü

Maganda cinayeti davasında öldürülen Ceylan'ın annesi sanığın yüzüne tükürdü.

İçki içen kadına meydan dayağı!

Sahilde içki içip sarhoş olan kadın ve sevgilisine meydan dayağı...

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TRABZON - HAVA DURUMU

TRABZON