17 Şubat 2019 Pazar

Diren Fırtına,Güneş,Ay ve Şamanizm

Yusuf Emre ŞİMŞEK

Yusuf Emre ŞİMŞEK

E-Posta : zaguda.net@gmail.com

Kimseye tapmamalı, kimseyi ilahlaştırmamalı. Özgür insan önce tabularını yıkmalı. İlk cümlemiz hala cenaze edebiyatı yapanlar içindir. Evet, Trabzon’da güneş battı. Ve batarken batırdı tüm umutları kendisi ile birlikte. Peki, soralım bir bilene. Kim isterdi böyle olmasını? Güneşimizin batmasını, umutlarımızın kararmasını?

Her cevap yeni soruları peşinden getirir. Geçmişi şaman olan bu millet biliyorum ki güneşe taptığı gibi ardından aya da tapacaktır. Tolunay’a!

Lakin harcamakta ileride olduğumuz gibi tapmakta da hayli üstünüz. Kişileri oldukları yerin çok ilerisine koyuyor ve bununla yok ediyoruz, gerçeklik denen bütün detayları.

Unutulmasın ki Güneş onuruyla, şerefiyle ve adamlığıyla gitti. Kimse kişilere tapmasın dediğimizde buradan Güneş değersizleştirmeye çalışılıyor anlamı da çıkaranlar olacaktır. Fakat konu o değildir. Büyük olan Trabzonspor’dur, kişiler gelip geçicidir. Güneş bile mi? Evet Güneş bile, Ay bile…

Bundan yıllar sonra, eğer ki futbol diye bir oyun hala oynanırsa, Trabzonspor adında yürekli bir takım varsa Güneş de o takımın mazisindeki en önemli efsanelerden biri olarak hatırlanacak. Ancak kimse -Allah gecinden versin- onu mezarından çıkarıp antrenör yapmaya çalışmayacak. İstemediği sistemlere köle olması için kimse diretmeyecek.

Şu detay unutulmamalı ki millet olarak karşısındakini hayli zorlayan bir yapıya sahibiz. Bu yüzdendir ki Güneş’i yıprattık, etrafını aydınlatan bir adamı karanlığa hapsettik. Bu hususta camia olarak kendimize gelmeli ve neyi, nasıl yaptığımızı tekrar gözden geçirmeliyiz.

Kişiler başarılarıyla onurlandırılmalı, başarısızlıklarıyla da yargılanmalıdır. Kimse platonik kahraman olarak ön saflara atılmamalı, taraftar denen gerçek göz ardı edilmemeli. Diyebilirsiniz ki böyle karmaşık bir yapıda bu söylenenler fazla idealist. Fakat biz Trabzonspor’lular zaten idealleri gerçekleştirmek için uğramıyor muyuz?

Gelelim baş ağrımız fırtınaya. Son dönemde art arda gelen başarısız sonuçlar ile hepimiz bu kederin bir parçası haline dönüştük. Sahada olan, olmayan herkese kin kustuk, nefret ettik. Tabi ki bu hakkımızdı. Hangimiz unutacak Elazığ’daki “Trabzon kümeye” seslerini? Hangi birimiz duymazdan gelecek küfürleri?

Boşverin ağalar derim ama kimse boşvermez bilirim. Çünkü Trabzonspor bizim için hayatın kendisi haline geldi. Şimdi herkes bu geminin batmayacağına, direneceğine ve bizim de mizacımızın bu olduğuna inansın. Böylesi büyük bir camia direnecek ve sonunda elbette kazanacaktır!

Diren fırtına! Bütün alçaklıklara, kahpeliklere, Bizans oyunlarına diren. Kazanmak senin hamurunda var ve başka çaren yok. Diren ama asla unutma, asla affetme.

Son dönemde panelleriyle davaya büyük hizmet eden Trabzon Kürsüsü takdir ve tebriği çoktan hak etti, yüreklerimizde yer etti. Panellerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese ve bu noktada özellikle Ulaş Özdemir’e bir kez daha teşekkür ederken, o panellerde bütün samimiyetlerini ortaya koyan Mehmet Baransu, Turgay Demir, Erdem Egemen, Atilla Dilaver, Erman Toroğlu, Nusret Yılmaz ve Hakan Orhan’a da tekrar tekrar şükranlarımı sunuyorum. Unutmasınlar ki hiçbir emek karşılıksız kalmaz. Bu şehir onları hep doğrulukla, dürüstlükle ve adamlıkla hatırlayacak.
 


09 Şubat 2013 Cumartesi 12:54
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

TÜRKİYE GÜNDEMİ

Arkadaşını öldürdü, gülerek emniyete geldi

İzmir’de, arkadaşıyla alkol alan emekli astsubay, çıkan tartışma sonucu arkadaşını önce boğarak

Nargileye de sağlık uyarısı geldi

Nargile şişeleri üzerinde sağlık uyarılarının bulunması zorunlu hale getirildi.

Ağaoğlu'ndan '300 bin TL'lik bebek arabası!

2.1 milyar dolarlık servetin sahibi olan Ali Ağaoğlu, aşkı Petek Ertüre ve oğlu Ali Ege'ye ilk jestini

Dayanamadı, yüzüne tükürdü

Maganda cinayeti davasında öldürülen Ceylan'ın annesi sanığın yüzüne tükürdü.

İçki içen kadına meydan dayağı!

Sahilde içki içip sarhoş olan kadın ve sevgilisine meydan dayağı...

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TRABZON - HAVA DURUMU

TRABZON