17 Şubat 2019 Pazar

Bahtiyar

Yusuf Emre ŞİMŞEK

Yusuf Emre ŞİMŞEK

E-Posta : zaguda.net@gmail.com

“Adı Bahtiyar. Suçu saz çalmakmış öğrendiğim kadar...”

Bahtiyar kendine benzeyen herkes gibi arka mahallede kalmış, şehrin varoşlarından kendini bir ideolojiye kaptırmış, fazla dahi olmayan bir adamdır. İnandığı her davaya ölümüne gider. Yaşadığı her anın hakkını verir ve her nefesin dahi...


Bahtiyar duygu doludur hatta, her işini his uğruna yapar. Çiçeği sever, kuşla konuşur, güvercine aşık olur, duvara masal anlatır, demir tellere meydan okur, ruhuna da zincir vurur. Prangaları hep isyanadır. Dudağında kalan hüzünler gırtlakta yutulmayı bekler. Düğümlenir ve söylenmez.

Ve Bahtiyar şehrin ciğerinden tepesine doğru yol alır. Fakat onu inandıkları üzerine yargılarlar. İnfaz da ederler. Ettiği yeminler boşunadır. Ruhunun temizliği geçersizdir. Tüm iyi niyet gösterileri hüzne çıkar. Bahtiyar’ın adı çizilmiştir zaten. Canice katledilmiştir omurgasızlar tarafından.

Artık Bahtiyar kavşaktadır. Ya fikirlerini söyleyecek ya da darağacına gidecektir. Fikirlerinden asla vazgeçmez, söylemekten asla utanmaz. Ruhunda taşıdığı o on sekizlik delikanlı bir yandan dünyaya kafa tutarken bir yandan da sistemi acizleştirir. 

Artık rahatsız edicidir Bahtiyar. Bir an evvel toplumdan uzaklaştırılmalı ve fikirlerinden arındırılmalıdır. Zira onlar için en güzeli budur. Fikirsiz köpekler ve fikirsiz köleler yaratmak !

Tarih öncesi çağlarda dahi köle ticaretinin yanlış olduğunu savunanlar çıkmıştır. Aristokratlar, fikir adamları, düşünürler. Hepsi için ortak nokta insanın pahası üzerinedir. İnsan satılamaz, satın alınamaz. Hele ki fikir üzerinde tartışılmayacak kadar büyük bir kıymettir.

Kaldırımda yatan, yatak hasreti çeken, ölesiye söven herkes gibi hayata bir kavga ve hayata bir sataşma. Bahtiyar’ın kafa attığı duvardaki çatlak kimi ruhta bulunmayan vicdanın yaralanmasıdır. Efkarı için Bahtiyar kadar bedel ödeyen var mıdır?

Bahtiyar acıya ve sevincin hüzünlü duruşuna ait bir temsildir sadece. Arka mahallelerde bir çok Bahtiyar tanırız çünkü. Ya da “Bahtiyar” olmadan ezilen, yıpratılan. Hakkını aramaya çalıştıkça küstahça ileri itilen.

Ve belki de Bahtiyar sadece isyan eden ferdin, ezilen insanların "Kod adı" olarak tarihe düşülmüş bir utançtır.

Not: Bunları yazabildiğimiz için Ahmet Kaya’ya ne kadar teşekkür etsek az gelir. 
 


25 Kasım 2012 Pazar 23:25
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

TÜRKİYE GÜNDEMİ

Arkadaşını öldürdü, gülerek emniyete geldi

İzmir’de, arkadaşıyla alkol alan emekli astsubay, çıkan tartışma sonucu arkadaşını önce boğarak

Nargileye de sağlık uyarısı geldi

Nargile şişeleri üzerinde sağlık uyarılarının bulunması zorunlu hale getirildi.

Ağaoğlu'ndan '300 bin TL'lik bebek arabası!

2.1 milyar dolarlık servetin sahibi olan Ali Ağaoğlu, aşkı Petek Ertüre ve oğlu Ali Ege'ye ilk jestini

Dayanamadı, yüzüne tükürdü

Maganda cinayeti davasında öldürülen Ceylan'ın annesi sanığın yüzüne tükürdü.

İçki içen kadına meydan dayağı!

Sahilde içki içip sarhoş olan kadın ve sevgilisine meydan dayağı...

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TRABZON - HAVA DURUMU

TRABZON