22 Ekim 2018 Pazartesi

Okullar Açılırken Sokak Hayvanları Sorunumuz

Sebahattin YAZICI

Sebahattin YAZICI

E-Posta : zaguda.net@gmail.com


Okulların kapanması ile beraber anne babaların karne hediyesi olarak çocuklarına aldıkları ve yaylalara çıkarken yanımızda götürdüğümüz kedi ve köpeklerin daha sonra sokaklara terk edilmesi, çocukları bekleyen sorunların yanında bu günlerde toplumsal bir sorunu da bize hatırlatmıştır.

Bu hayvanlar çocukların başarısını düşürür endişesiyle yeni yuvalarını bulmadan sokağa terk edilmeleri ile karşı karşıyadırlar. Toplumsal bir sorun olarak karşımıza çıkan bu durum sadece sokak hayvanı artışı ile değil çocuğun başarısızlığı ile de sonuçlanabilecektir. Tüm zamanını hayvanıyla geçiren çocuk artık evde, serviste, derste ve teneffüste sürekli köpeğini düşünüyor olacaktır. Bu durum bırakın ders çalışmayı psikolojik sorunları ve başarısızlığı beraberinde getirebilir. Öte yandan sokak hayvanları sorunu kedi ve köpeklerden korkan, onlara karşı hassasiyetleri olan çocuk ve yetişkinler için de sıkıntılı bir sürecin başlaması anlamına gelecektir. Terkedilmiş pisikoloji ile sürekli sahibini arayan kedi veya köpek kent yaşamı içerisinde yerel yönetimlerin başlıca sorunu olmaktadır. Kedi ve köpekler cadde ve yollarda sürücüler için de büyük bir tehlike oluşturduğu gibi ölümcül kazalara da sebep olabilmektedirler. Yiyecek arayışı içerisinde olan bu hayvanlar çöp alanlarında ve yol kenarlarında ölümle yaşam arasında kalmaktadırlar. Evcilleştirmeden bu yana hayvanlarla bir arada olmak eylemi gerçekleşmektedir. İnsanlarla hayvanlar arası ilişkiler hayatın belki de en yararlı ama değeri bilinmeyen bir gerçeğidir. Tüm gerçekler gibi bu durum da sorumluluk alanımızdadır. Gerek sokak hayvanı sorunu, gerek ev hayatını hayvanları ile paylaşan insanların sorunları, gerekse hayvanlardan korkan insanların sorunları bizlerin de sorunudur. Özellikle halk sağlığını korumak ve zoonoz hastalıkların engellenmesinde yapılan mücadele birincil sorunlar arasındadır. Kent yaşamındaki hayvan nüfusu, insan nüfusunun ayrılmaz bir parçasıdır. İlimiz sınırlarında bulunan nesli tehlike altındaki bir hayvandan tutun da bir sokak hayvanına kadar her hayvan türü o ilin her bir bireyinin olduğu kadar bizlerin de sorumluluğu altındadır.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında oluşturulan İl Hayvanları Koruma Kurulu kent yaşamındaki hayvan nüfusuna ilişkin çalışmaların yürütüldüğü ve yasal olarak kararlarına bizzat katılmamız gereken bir kuruldur. Tüm kurullarda olduğu gibi bu Kurul’un başarısı da üyeleri ve sorumluluğu olan bizlerin elindedir. Yönetiminde olduğumuz ilçelerde sınırlarınızdaki tüm canlıların sağlıklı ilişkiler içinde ve bir düzen dahilinde yürütülmesini sağlamak yükümlülüğümüz vardır. Başarmak için bütünün tamamını görmek gerekir. İnsan çevresindeki tüm canlılarla bir bütündür.

Amaç:

İnsancıl yöntemlerle sokak hayvanlarının sayısının azaltılması, sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi, sokak hayvanlarından kaynaklanan zoonoz hastalıkların önlenmesi, hayvanlardan kaynaklanan şikayetlerin önlenmesi,ısırık vakalarının takibi (karantina).

Uygulama:

Vatandaş şikayetlerinin değerlendirilmesi veya rutin yakalama çalışmaları sonucu hayvanların yakalanması, rehabilitasyon merkezine getirilmesi ve gözlem altına alınması, kısırlaştırma operasyonu ve numaralı kulak küpesi takılması, kuduz aşısı uygulanması, sahiplendirme, uyumlu hayvanların geri bırakılması, saldırgan hayvanların bölgeden uzaklaştırılması şeklinde olmalıdır.

Kayıt Altına Alma:

Yapılabilecek ilk ve en doğru adım kayıt altına almaktır. Köylerde ve belediye sınırları içindeki sahipli hayvanların tespiti, köy ve belediye sınırları içerisindeki sahipsiz hayvanların tespiti yapılmalıdır.

Neden Kısırlaştırma:

Kontrolsüz üremenin engellenmesi, kontrollü üremenin sağlanması, saldırganlığın yok edilmesi ve sakinleşmenin sağlanmasıdır.

Geleceğimiz kararmadan, psikolojik çöküntülere uğramadan, çok geç kalmadan, artık iyi bir adım atmanın tam zamanıdır. Gerçekçi çözümler il merkezi ve pilot seçilen ilçelerde kısa sürede kısırlaştırmalara başlamak, diğer ilçe ve beldelerde kısırlaştırma hizmeti satın almak, köylerde Özel İdare destekli projelerle hizmet satın alınarak kısırlaştırma yapmaktır.

Sağlıklı ve güvenli bir yaşamın sağlanması, tüm insanlığın beklentisidir. Canlı ile temas ederek büyüyen çocuk, şiddet yanlısı olmaz. Bunu sağlamak bizlerin elinde, elimizi, çabuk, sıkı ama inanarak tutalım. Çünkü bütün canlı varlıklarla bu dünya bizlere emanet edilmiştir. Emanetleri gelecek nesillere sağlıklı bir halde teslim edelim.

Hayvan Öldürmekle İnsan Öldürmek Arasında Sadece Bir Adım Vardır.                                                                                             TOLSTOY


15 Eylül 2012 Cumartesi 13:13
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

TÜRKİYE GÜNDEMİ

Arkadaşını öldürdü, gülerek emniyete geldi

İzmir’de, arkadaşıyla alkol alan emekli astsubay, çıkan tartışma sonucu arkadaşını önce boğarak

Nargileye de sağlık uyarısı geldi

Nargile şişeleri üzerinde sağlık uyarılarının bulunması zorunlu hale getirildi.

Ağaoğlu'ndan '300 bin TL'lik bebek arabası!

2.1 milyar dolarlık servetin sahibi olan Ali Ağaoğlu, aşkı Petek Ertüre ve oğlu Ali Ege'ye ilk jestini

Dayanamadı, yüzüne tükürdü

Maganda cinayeti davasında öldürülen Ceylan'ın annesi sanığın yüzüne tükürdü.

İçki içen kadına meydan dayağı!

Sahilde içki içip sarhoş olan kadın ve sevgilisine meydan dayağı...

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TRABZON - HAVA DURUMU

TRABZON