22 Ekim 2018 Pazartesi

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ

Sebahattin YAZICI

Sebahattin YAZICI

E-Posta : zaguda.net@gmail.com

Hayvanların rahat yaşamlarını, iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarına yönelik 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince yapılacak çalışmaların temelinde var olan sorunlarımızı, nedenlerini, çözümlerini, nasıllarını ve sonuçtaki beklentilerimizi ve kendimize bir yol haritası çizmemiz gerekmektedir. Artık sokaklarımız başıboş hayvan cenneti, insanlarımız bulaşıcı hayvan hastalıkları cehennemi riskinden kurtulması için radikal adımlar atılmalıdır. 
04 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününde sokaktaki sahipli ve sahipsiz hayvanlar için yapılması gerekenleri, hayvanların haklarının sağlanacağı adımların atılabilmesinden bahsederek dikkatleri bu yöne çekmek amacındayız.

Öncelikle korunmaya muhtaç sokaktaki hayvanların tespit edilmesi, önümüzdeki sorunun boyutunun bilinmesi, daha sonra yoğunluğun olduğu bölgelerin tespiti, bu bölgelerin yoğunluğunu sağlayan unsurları (mezbaha kenarları, arazinin yapısına genellikle kırsal bölgelerden şehirde aç kalmayacağına inanılarak vadilerin sahile çıkışı ve yerleşim yerine yakın bölgelere bırakılması, çöp sahalarına vs.) tespit ederek işe başlanmalıdır. Yapılabilirliği ölçüsünde konumuza bakılmalı ve ekonomik oluşu ile sürdürülebilirliği göz ardı etmeden değerlendirmelerimizi yapmamız gerekmektedir.

Mevcut sistem içerisinde mücadeleyi yapan Trabzon, Rize ve Gümüşhane Belediyelerinin şartlarını bilmek ve kendimize uygun bir model belirlememiz gerekmektedir. Çünkü ülkemizde değişik bölge ve illerde farklı uygulamalar yapılmaktadır. Altyapının sağlanması ve bir birlik şeklinde tüm yerel idarelerin de içinde olduğu bir oluşum oluşturulmalıdır. Bölgemizde yerleşim olarak il, ilçe, belde ve köylerimiz iç içe oluşu bizleri birbirimize mecbur etmektedir.Eğer bu göz ardı edilirse sorumluluğu üstlenenlerin büyük zorluğu, sorumluluğu üstlenmeyenlerden kaynaklanacağı gerçeği unutulmamalıdır.Yasanın yerel yönetimlere yüklediği sorumluluğun gereği olarak tüm belediyelerde kısırlaştırma ve realibilasyon işlerinin hizmet satın alınarak hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Sahipli hayvanların sokak populasyonunu artırdığı da hepimiz tarafından bilinmektedir.Karne hediyesi olarak alınan ev hayvanlarının okulların açılması ile sokalara terk edilmeleri, doğum sonrası erkek yavruları sahiplenirken dişileri yukarıda belirttiğimiz bölgelere bırakarak sokaktaki kontrolsüz üremeye inanılmaz katkı sağlamaktadırlar. Bu durum sahipli hayvanların da kayıt altında olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Demek ki sahipli sahipsiz tüm hayvanların kayıt altına alınması, aşılamalarının yapılması, kulak küpelerinin veya çip uygulamalarının yapılması, kısırlaştırma işlemlerinin tamamlanmasından sonra ya doğal ortamında bırakılması yada imkanlar dahilinde sahiplendirilmesinin sağlanması bölgemizde uygulanabilir çözümlerdendir. Sahipli hayvanların kolaylıkla terk edilmelerinin önüne geçilmeli, kanunda yer alan müeyyidelerin uygulanmasının sağlanması gerekmektedir. Saklanması ve bakılması yasak olmasına rağmen hala bazı cins hayvanların kontrolsüzce sokaklarda dolaştırıldığı bilinmektedir. Kontrolsüz bir şekilde kedi, köpek, kanatlı ve tropik bölge hayvanlarının satışının rahatlıkla yapıldığı gerçeğini unutmamak ve bunlarla da mücadele etmek gerekmektedir.
Daha önceden yapılan Mahalli Hayvanları Koruma Kurulu toplantılarında alınan kararların bir türlü hayata geçirilememiş olması ciddi bir zaman kaybının yanında önemsiz bir sorunmuş gibi görüldüğünü de üzülerek ifade etmek durumundayız.

Sonuç olarak, çok yönlü değerlendirildikten sonra başka bölgelerde uygulanan ve başarılı olunan bir çalışma yapmanın doğru olacağı kanaatindeyiz. Çünkü başarısız olmuş bir yol izlemek bize zaman ve maddi kayıp olacaktır.

Temelinde aile, okul, tv, radyo, gazete, çiftçi eğitimleri ve camiler yoluyla da eğitimin tam yapılamadığı durumda sonuca gidilebilmenin zor olduğunun bilinmesi gerekir. Kararların alınması ve uygulanmayışı zaman kaybından ileri gitmemekte sokaktaki üreme de her geçen gün artmaktadır.

Tüm bu sorunların halledildiği gün, insanların güvende olduğu, hayvanları korumanın ve hayvan haklarından bahsetmenin mümkün olacağı gün olacaktır.04 Ekim 2012 Perşembe 16:02
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

TÜRKİYE GÜNDEMİ

Arkadaşını öldürdü, gülerek emniyete geldi

İzmir’de, arkadaşıyla alkol alan emekli astsubay, çıkan tartışma sonucu arkadaşını önce boğarak

Nargileye de sağlık uyarısı geldi

Nargile şişeleri üzerinde sağlık uyarılarının bulunması zorunlu hale getirildi.

Ağaoğlu'ndan '300 bin TL'lik bebek arabası!

2.1 milyar dolarlık servetin sahibi olan Ali Ağaoğlu, aşkı Petek Ertüre ve oğlu Ali Ege'ye ilk jestini

Dayanamadı, yüzüne tükürdü

Maganda cinayeti davasında öldürülen Ceylan'ın annesi sanığın yüzüne tükürdü.

İçki içen kadına meydan dayağı!

Sahilde içki içip sarhoş olan kadın ve sevgilisine meydan dayağı...

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TRABZON - HAVA DURUMU

TRABZON