20 Ekim 2018 Cumartesi

Futbolun Yalnızlığı Mustafa Reşit Akçay

Engin UZUNOĞLU

Engin UZUNOĞLU

E-Posta : enginuzunoglu@outlook.com

Geçtiğimiz hafta boyunca bir futbol adamının başarı öyküsünü dinledik durduk. Konuyla alakalı olarak birbirinden güzel haberleri, ustalarımızın yazılarını okumak bizleri mest etti. Ben de bu yazımda aynı konuya değinmek istiyorum. Evet görünmeyen yalnızlığıyla başlı başına bir destana imza atan  Mustafa Reşit Akçay'dan bahsediyorum. 

Bundan yaklaşık bir yıl önce Joganita için Mustafa Reşit Akçay ile röportaj yapmak İstedik. Kendisini telefonla arayıp talebimizi ilettiğimizde bizi kulübe davet etti. Bizleri kulüpte ağırlayan Mustafa Reşit Akçay ilk dakikadan son dakikaya kadar büyük bir nezaket örneği göstererek farkını ortaya koymuştu. Futboldan konuştuk yaklaşık 1 saat kendisiyle. Konuştukça ufkumuzun açıldığını gördük. 1 saatlik görüşmeyle bizde bu etkiyi yaratabilen  bir futbol adamı tüm gününü geçirdiği oyuncularının gelişimine nasıl bir katkıda bulunur diye sorduk birbirimize görüşmenin ardından. İşte o gün bizler küme düşmesin yeter denilen takımın sezon sonunda şampiyon olacağına inandık ve bu inancımız bizi yanıltmadı.

Peki kimdi bu Mustafa Reşit Akçay ? Neden popüler gündem olabilmek için yıllarca beklemişti ? Malum burası Trabzon ve Trabzon şehrinin en önemli özelliği insanların birbirini aşağıya çekmek için olanca gücüyle çalışmalarıdır. Arkasına Trabzonspor'un gücünü almadan, sadece futbol bilgisini kullanarak  ve futbola verdiği emeklerle bugünlere gelen Mustafa Reşit Akçay'ın başarı öyküsü bu şehrin kendisini sorgulaması için yeter de artar bile. Bu kıymetli teknik adam şu anda bulunduğu yere tırnaklarıyla kazıya kazıya geldi. Düşünün bakalım bir de bu futbol adamına Trabzonspor desteği zamanında verilseydi şu anda nerelerdeydi?

Tavşanlı Linyitspor'da başarılı bir sezon geçirip ardından tamamen idealizm ile açıklanabilecek sebeplerle 1461 Trabzon'un 3 yıllık projesine evet diyen Mustafa Reşit Akçay ülke futbolunun en özel teknik adamıdır bana göre. Böylesine kıymetli bir futbol adamının bu topraklardan çıkmış olması her Trabzonlu gibi benim de övündüğüm bir durumdur. Umarım basit oyunlarla, karanlık  kişilerin kirli planlarıyla Mustafa Reşit Akçay gibi bir değerin yerle bir edildiği günleri görmeyiz.

TRABZONSPOR TARAFTARLARINA

1461 Trabzon'da Mustafa Reşit Akçay'ın başarısına değinmişken bir tespit yapmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Bu takım bu yıl gösterdiği performansla herkesin beğenisini kazanıyor. Bunun asıl sebebi ise taraftar baskısı hissetmemeleridir. Yenildikleri zaman taraftarların bu futbolculara en ağır sözü  "canınız sağ olsun" oluyor ve futbolcular da bunun karşılığını her geçen maç daha iyi performans göstererek veriyorlar. Trabzonspor içinse kaybedilen bir karşılaşma sonrası söylenen ağır sözleri edep kuralları gereği bu satırlara yazamamıyorum. İşte başarının şifresi burada. Taraftarlar  itici güç olduklarını  bir an önce hatırlamalılar.

Dün oynanan  Trabzonspor - İstanbul Büyükşehir Belediyespor karşılaşmasında tribünlerde meydana gelen linç girişiminin bir açıklaması olamaz. Aynı renklere gönül vermiş insanların birbirlerine can düşmanıymış gibi davranmasının oluşturacağı  zararları Aziz Yıldırım şike yaparak bu kulübe vermemiştir. Tüm Trabzonspor taraftarları konuda daha duyarlı hareket etmelidirler.
 


16 Aralık 2012 Pazar 22:30
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

TÜRKİYE GÜNDEMİ

Arkadaşını öldürdü, gülerek emniyete geldi

İzmir’de, arkadaşıyla alkol alan emekli astsubay, çıkan tartışma sonucu arkadaşını önce boğarak

Nargileye de sağlık uyarısı geldi

Nargile şişeleri üzerinde sağlık uyarılarının bulunması zorunlu hale getirildi.

Ağaoğlu'ndan '300 bin TL'lik bebek arabası!

2.1 milyar dolarlık servetin sahibi olan Ali Ağaoğlu, aşkı Petek Ertüre ve oğlu Ali Ege'ye ilk jestini

Dayanamadı, yüzüne tükürdü

Maganda cinayeti davasında öldürülen Ceylan'ın annesi sanığın yüzüne tükürdü.

İçki içen kadına meydan dayağı!

Sahilde içki içip sarhoş olan kadın ve sevgilisine meydan dayağı...

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TRABZON - HAVA DURUMU

TRABZON