22 Haziran 2018 Cuma

İşte Düzyurtspor Gerçeği

iste-duzyurtspor-gercegi

Profoyonel futbol liglerine katılma başarısı gösteren ilk köy takımı olma özelliğini kazanan DüzyurtSpor'un destansı öyküsünü joganita.net yazarlarından Nuri Zinos Reis'in kaleminden keyifle okuyacaksınız.
01 Mayıs 2013 Çarşamba 18:04

 Bir Yusuf Masalı: Düzyurtspor
DÜZYURTSPOR 3.LİGDE.. İlk bakışta çok normal gibi görünüyor değil mi? Kapağını açana kadar bütün kitaplar aynıdır ancak sayfalarını çevirdikçe diğerlerinden farkını anlayabiliriz. Düzyurtspor’da öyle.
 Takımın ismini aldığı Düzyurt, Trabzon merkez ilçeye bağlı nüfusu iki bin bile olmayan bir köy. Trabzon Büyükşehir belediyesi olduğunda ise bir mahalle olacak Düzyurt. İşte Düzyurtspor’un hikayesi burada önemli oluyor. Bölgesel amatör ligde daha önce süper lig tecrübesi yaşamış ekipleri de geride bırakarak şampiyon oldular. İki kelime, Şampiyon Düzyurtspor.. Ya hikayesi..                                           


Düzyurtspor, 1986 yılında Trabzon merkez ilçeye bağlı Düzyurt köyü sakinlerinin kurmuş olduğu bir amatör kulüp. Futbol, Trabzon’da olduğu gibi köyde de çok seviliyor. Kulüp 1986 yılından 1998 yılına kadar Trabzon 2. amatör kümede mücadele etti. Kategorisinde hep zirveye oynayan bir takım kimliğinde Düzyurtspor.  Ancak bir türlü isteneni veremiyor. 1998 yılı sonunda mevcut yönetim artık kulübü idare edemiyor ve kulübü kaderine terk ediyor. 4 yıl boyunca dernek kongre yapamıyor, sonunda kayyuma devrediliyor. 2002 senesinde dernek kapanmak üzereyken, kulüpte daha önce futbol oynamış şuan ki hocaları Ömer Ortakudaş, yönetim kurulu üyeleri Sadettin Genç, Celal Bayram, Turgay Genç, Nejmi Genç, Nuri Genç başkanlığında, taşın altına ellerini koyuyorlar. Kongre evraklarını hazırlayıp, kongreye gidiyorlar, derneği kapanmaktan kurtarıyorlar. Bir dirilişin ilk adımlarını atıyorlar.. Adımı atıyorlar ama ortada sadece evraklar var. Ne kulüp binası, ne bir sandalye, ne bir masa, ne forma ne top ne konç. “Sıfırdan başlamak” deyimini pratiğe döküyorlar. Yılmıyorlar, çalışıyorlar.. Ömer hoca giyiyor kramponları, hem hocalık hem de futbolculuk, mevcut yöneticilerden Sadettin Genç ve Nejmi Genç, formaları üzerlerine geçirip hem yöneticilik hem futbolculuk yapıyorlar. Eski takım arkadaşlarını, kendi deyimleriyle topa vurmasını bilen 3-5 kişiyi daha köyden topluyorlar ve lige merhaba diyorlar. Düzyurtspor her zaman olduğu gibi, toplama tabir edebileceğimiz o takımla bile gene zirveye oynuyor.
Yöneticiler ceplerinden karşılıyor masrafları, Birlik Nakliyat ortağı olan kamyoncular cüzi miktarda yardım ediyor. Kimse para talep etmiyor, futbolcular da dâhil. 2-3 yıl süren emekleme dönemini böyle geçiyorlar. Herkes bu iş böyle gitmez yürümez derken, onlar azimle çalışmaya devam ediyor. Sezon bitince ,Ömer hoca alt yapı çalışması için kolları sıvıyor, çocukları toplayıp çalıştırıyor. Bazen malzemeci, bazen hoca ve çoğu zaman yöneticilik yapıyor.
 

2005-2006 yılında kurulan kadro 2. amatör kümede oynadığı 16 maçın tamamını kazanarak bir rekora atıp, Düzyurtspor’un 20. kuruluş yılında ilk şampiyonluğunu kazanıyor. Herkes, bunun tesadüf olduğunu, 1. Amatörde başarılı olamayacaklarını, düşeceklerini söylüyor. Ancak Düzyurtspor bildiği şeyi yapmaya devam ediyor. Herkesi şaşırtıyor. 1. amatör kümede ilk yılında play-off’a kalıyor.  

Takip eden yıl, 2008 yılı, şu an kulüp başkanlığını yürüten Erdoğan Genç, bu genç ve çalışkan ekibin arasına katılıyor ve başkanlığı ele alıyor. Birlik Nakliyat yönetim kurulu başkanı da olan Erdoğan Genç, Birlik Nakliyat’taki kamyoncuların da desteğini alarak kulübe mali olarak destek oluyor. Ve o yıl Düzyurtspor olmaz denileni başarıyor, Trabzon’un elit takımlarının mücadele ettiği süper amatör kümeye yükseliyor.

                                      

Düzyurtspor, bildiği işi yapmaya, şaşırtmaya, ezber bozmaya devam ediyor. 

Başarılar geldikçe, dışarıdan konuşmalar başlıyor. Ömer Ortakudaş’ın bu takımı taşıyamayacağı, başka hocalarla çalışılması gerektiği söyleniyor. Yönetim kurulu, yola çıktıklarını yolda bırakmıyor, doğru bildiği yoldan ayrılmayarak devam ediyor. Düzyurtspor, Süper amatörde 2. yılında Trabzon şampiyonu olup, bölgesel amatör ligine(bal) yükseliyor. Ligler bir bir geride bırakılırken Düzyurtspor’da değişen bir şey olmuyor. Aynı yönetim, aynı teknik kadro yola devam ediyor. 

Çok cüzi rakamlara kurdukları bu köy takımının rakipleri, birkaç yıl öncesine kadar hayal bile edemeyecekleri takımlar oluyor BAL’daki ilk yıl. Bafraspor, Amasyaspor, Erbaa, Fatsa, Ünye, İlkadım Belediye, Yomra İdmanocağı.. Düzyurtspor aslanlar gibi mücadele ediyor. Ligin son haftasında play off mücadelesinde ayak oyunları sonucu 3. ligin eşiğinden dönüyor.
2012 – 2013 sezonu başında artık hedef profesyonel ligdir. Buna inanarak kadrosunu sağlamlaştırıyor Düzyurtspor. Aynı yönetim, aynı hoca ile yola devam ediyorlar. Bu sefer rakipler daha da güçlüdür. Süper lig tecrübesi olan A.Sebatsor, daha önce profesyonel liglerde mücadele etmiş kent takımları vardır karşılarında. Bayburt, Kars, Erzincan, Erzurum, Çayeli, Arhavi, Kalkandere, Kelkit, Sarıkamış gibi amatöre göre dev bütçeli, valisi, kaymakamı, belediye başkanı olan takımlar ve onlara karşı dik oynayan Trabzon’un Düzyurt köyünün takımı Düzyurtspor.
Düzyurtspor lige fırtına gibi başlıyor, ilk yarı evinde sadece Araklıspora ve Arhavispor’a kaybediyor. İkinci yarı rüzgârı arkasına alarak pupa yelken yoluna devam ediyor ve bitime 1 hafta kala Arhavispor maçında şampiyonluğunu ilan ediyor Düzyurtspor.  

                                             

Bu bir rüyaydı diyor Düzyurtspor futbol şube sorumlusu Turgay Genç. 10 yıl önce bir çift konçu bile olmayan, sadece kâğıt üzerinde var olan Düzyurtspor’un hikâyesini anlatırken. Ve üstüne basa basa söylüyor. Aynı yönetim ve aynı teknik ekiple.
“Her sezon karşılaştığımız sorunlar devam ediyor hala, 3. ligde ne yapacağımız sorgulanıyor. Hocamızın ligi kaldırıp kaldıramayacağı sorgulanıyor.” Diye sitem ediyor. “Biz bildiğimiz en iyi işi yapacağız ve herkesi şaşırtmaya devam edeceğiz” diye ekliyor. Üstüne basa basa, “aynı yönetim aynı hocayla hem de. Bu takımı 3.ligde de zirveye oynatacağız. Buna eminiz. Çünkü olmaz denenleri başardık, gene başaracağız.”
 

Şimdi önlerinde azımsanamayacak sorunlar var elbette. Daha uzak deplasmanlara gidecekler. Kadro yapısı daha kaliteli olan takımlarla mücadele edecekler. Bunlar için daha fazla maddi kaynağa ihtiyaçları var. Fakat bu konuda hem kendilerine hem de Trabzon’un futbolcu yetiştirme karakterine güveniyorlar. Federasyondan gelecek tesisleşme yardımları, sponsorluklar ve yönetim desteğiyle; kulübün tesisleşmesini tamamlayarak kurumsallaşma yolunda adımlar atmayı planlıyorlar. İyi yönetilen bir Düzyurtspor’un örnek gösterilmeye devam edeceğine inanıyorlar ve bu yolda çaba harcıyorlar. Tesisleşme hamlesinin tamamlanmasıyla, genç futbolcuların da hedeflerinin büyüyeceğine dikkat çeken Turgay Genç, Düzyurtspor’un zamanla Trabzonspor’a futbolcu yetiştirebilecek bir yapıya geleceğinin altını çiziyor.  

10 yıl önce kâğıt üzerinde devraldıkları bir köyün takımını, mücadele ederek vazgeçmeyerek ve inanarak profesyonel lige taşıdılar. Bu serüven daha da devam edeceğe benziyor. Turgay Genç, yeni sezonda Trabzon halkını Yavuz Selim stadyumuna davet ediyor. Ve serüvenin buraya kadar olan kısmında destek olan, mutluluklarını paylaşan, alkışlayan herkese teşekkür ediyor..
Not: 2004 ya da 2005 yılıydı, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin stadyumunun yanında Ömer hocayla selamlaştığımda,  ne işleri var burada diye şaşırmıştım. O şaşırmadan bu güne geldik.. Ve bu güne o yüzden çok şaşırmadım..

Joganita ailesi olarak, Düzyurtspor Futbol şube sorumlusu Turgay GENÇ’e, Düzyurtspor’un hikayesini bizimle paylaştığı için çok teşekkür eder, Düzyurtspor’a başarılar dileriz..
Nuri Zinos Reis - Joganita.netHaber okunma sayısı: 3074

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • NE DÜZYURT'MUŞ

    Misafir 02 Mayıs 2013 08:46 EMEGİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM KENDİ KÖYÜMÜZÜN TAKIMINI BU ŞEKİLDE ANILMASI BU DENLİ BAŞARILARA İMZA ATILMASI ONUR VE GURUR VERİCİ HERKESE TEŞEKKÜR SAYGILAR EROL BOSTAN

DİĞER HABERLER


TÜRKİYE GÜNDEMİ

Arkadaşını öldürdü, gülerek emniyete geldi

İzmir’de, arkadaşıyla alkol alan emekli astsubay, çıkan tartışma sonucu arkadaşını önce boğarak

Nargileye de sağlık uyarısı geldi

Nargile şişeleri üzerinde sağlık uyarılarının bulunması zorunlu hale getirildi.

Ağaoğlu'ndan '300 bin TL'lik bebek arabası!

2.1 milyar dolarlık servetin sahibi olan Ali Ağaoğlu, aşkı Petek Ertüre ve oğlu Ali Ege'ye ilk jestini

Dayanamadı, yüzüne tükürdü

Maganda cinayeti davasında öldürülen Ceylan'ın annesi sanığın yüzüne tükürdü.

İçki içen kadına meydan dayağı!

Sahilde içki içip sarhoş olan kadın ve sevgilisine meydan dayağı...

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TRABZON - HAVA DURUMU

TRABZON