22 Mart 2019 Cuma

'İki ayyaş' sözüne o açıklık getirdi

iki-ayyas-sozune-o-aciklik-getirdi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, dün Başbakan Erdoğan'ın 'iki ayyaş' sözleriyle başlayan tartışmaya yeni bir boyut getirdi. Çelik'e göre o sözlerle herhangi bir devlet adamı kastedilmiyor ve sözün gelişi olarak söylenmiş.
29 Mayıs 2013 Çarşamba 16:07

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısında söylediği 'İki ayyaşın yaptığı yasa muteber oluyor da…' sözlerine açıklık getirdi. Parti Sözcüsü Çelik, Erdoğan'ın bu ifadeyi "sözün gelişi olarak söylediğini" ve herhangi bir devlet adamının kastedilmediğini savundu.

Çelik, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, kamuoyunda tartışmalara ve ana muhalefet partisi CHP'nin tepkisine yol açan alkol düzenlemesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kimsenin hayat tarzına müdahale etmediklerini ve etmeyeceklerini defalarca söylediklerini belirten Çelik, "Laik devletlerde kanunlar yapılırken hukukun temel mantığı içinde kalınır, hareket edilir ve günah sevap ikilemi üzerinde kanun çıkartılmaz." diye konuştu. Çelik, AK Parti'nin referansının İslam olduğuna dair iddialara da şöyle cevap verdi: "Eğer AK Parti'nin böyle bir niyeti olsaydı, bu bir dini emirdir, referansımız İslam'ın emirleridir şeklinde yaklaşım olsaydı kökünden yasaklamak gibi bir durum ortaya çıkardı. Böyle bir niyet ve gayret yok, mesele başka yerlere çekilmesin." İslamiyet'in kadın hakları konusunda da son derece hassas olduğunu söyleyen Hüseyin Çelik, "Biz kadın hakları ile ilgili kanun çıkardığımız, kadınların sosyal statüsünü iyileştirdiğimiz zaman dinin emirlerini yerine getirmiş mi oluyoruz?" diye sordu. Fakir fukarayı gözetmek, temizlik, yeşilin korunması konusundaki titizlik, hayvanlarla ilgili rehabilitasyon gibi konuların da dinin emirleri arasında yer aldığını hatırlatan Çelik, "Esasen semavi dinlerin ve ahlakın emrettiği hususları, prensipleri arasında yer alan bu prensipleri, bu hususları hayata geçirmiş olduğumuz zaman dini referansla hareket ediyorsunuz, dolayısıyla laikliğe karşı duruş sergiliyorsunuz mu diyecek birileri." ifadelerini kullandı.

"Alkollü içki bazılarına göre laikçiliğin sembollerinden birisi olabilir. Bizim için asla böyle bir şey söz konusu değildir." diyen Çelik, Başbakan Erdoğan'ın AK Parti Grup Toplantısı'nda sarf ettiği "iki ayyaş" kelimesine de açıklık getirdi.

Çelik, "Tamamen sözün gelişi olarak söylenmiş bir sözdür. Ahmet'i veya Mehmed'i, şu veya bu şahsı, A veya B devlet adamını kastederek söylenmiş bir söz değildir. Sözün gelişi söylenmiştir. Altında derin manalar, farklı isimler aramanın bir manası yoktur. CHP'liler bundan da bir istismar konusu çıkarma çabası içinde olabilirler. Ben Başbakanım adına bunu rahatlıkla söylüyorum, kendisiyle de bu konuyu paylaşmış biri olarak söylüyorum. Bu tamamen sözün gelişi olarak söylenmiştir, herkesin bunu bilmesi gerekiyor." diye kaydetti.

 Kaynak: http://siyaset.milliyet.com.tr/-iki-ayyas-sozune-o-aciklik/siyaset/detay/1715794/default.htmEtiketler: CHP , İslam , Hüseyin Çelik , Recep Tayyip Erdoğan , kadın hakları , rehabilitasyon , Ak Parti , Parti , olabilir , Grup , Başbakan Erdoğan'ınHaber okunma sayısı: 1100

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ak-parti-ilce-binasi-yandi

Ak Parti ilçe binası yandı!

03 Haziran 2013 Pazartesi 09:42
basbakan-4-gun-yok

Başbakan 4 gün yok

03 Haziran 2013 Pazartesi 09:42
ak-partili-baskandan-sok-tweet

AK Parti'li başkandan şok tweet

03 Haziran 2013 Pazartesi 09:42

TÜRKİYE GÜNDEMİ

Arkadaşını öldürdü, gülerek emniyete geldi

İzmir’de, arkadaşıyla alkol alan emekli astsubay, çıkan tartışma sonucu arkadaşını önce boğarak

Nargileye de sağlık uyarısı geldi

Nargile şişeleri üzerinde sağlık uyarılarının bulunması zorunlu hale getirildi.

Ağaoğlu'ndan '300 bin TL'lik bebek arabası!

2.1 milyar dolarlık servetin sahibi olan Ali Ağaoğlu, aşkı Petek Ertüre ve oğlu Ali Ege'ye ilk jestini

Dayanamadı, yüzüne tükürdü

Maganda cinayeti davasında öldürülen Ceylan'ın annesi sanığın yüzüne tükürdü.

İçki içen kadına meydan dayağı!

Sahilde içki içip sarhoş olan kadın ve sevgilisine meydan dayağı...

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TRABZON - HAVA DURUMU

TRABZON