25 Nisan 2019 Perşembe

Erdoğan, Gezi olaylarından sonra ilk kez konuştu

erdogan-gezi-olaylarindan-sonra-ilk-kez-konustu

Başbakan Erdoğan: Geçmişte hükümetleri tehdit etmek, hizaya getirmek gibi tuzakları şu an tekrar yaşıyoruz. Sandıkta başarı sağlayamayan muhalefet sokak eylemlerini kışkırtıyor.
Efendim Erdoğan diktatör. Ben bu milletin efendisi değilim. Diktatörlük kanımda yok, ben bu milletin hizmetkarıyım. Eğer diktatör arayanlar varsa kendi geçmişlerine baksınlar.
AKM inşallah yıkılacak... Evet cami de yapacağız. Ben bunun iznini gidip de birkaç çapulcudan alacak değilim.
02 Haziran 2013 Pazar 19:55

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rumeli Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin 42. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Başbakan Erdoğan, kongrede yaptığı konuşmanın büyük bir bölümünü Taksim’de yaşanan olaylara ayırdı.

OynatTürkiye’de farlı toplulukların binlerce yıldır kardeşçe yaşadığına dikkat çeken Erdoğan, “Millet olarak yüzyıllar boyunca çok çeşitli senaryolarla çeşitli tuzaklara maruz bırakıldı. Tarih içinde işgaller yaşadık. Fitne nifak girişimlerine, terörist saldırılara maruz kaldık. Her seferinde birbirimize inandık. Şu anda çözüm süreci adı altında 30 yıllık terör meselesini bitirecek önemli adımlar atıyoruz. Şu 30 yıl içerisinde terörle mücadeleye bu devletin yapmış olduğu harcama 300 milyar doları aşmıştır. Bu adeta yeniden bir Türkiye inşa etmektir. Hamdolsun terör meselesi konusunda önemli mesafeler alırken sevindirici bir noktaya ulaştık. Kardeşliğimizi daha da pekiştirecek bir umuda yolculuk başladı” dedi.


"GEÇMİŞTE KAOS ORTAMI OLUŞTURMAK İÇİN YAPILANLARIN BENZERİNİ YAŞIYORUZ"

Türkiye’nin her alanda büyüdüğü günlerde Taksim’de istenmeyen olayların yaşandığını anlatan Başbakan Erdoğan, “Geçmişte hükümetleri tehdit etmek, hükümetleri hizaya getirmek, bir kaos ortamı oluşturarak demokrasi dışı müdahalelere zemin hazırlamak için yapılanların benzerini yaşıyoruz. Sandıkta başarı sağlayamayanların, son dönemde sık sık sokak sokak direniş çağrısı yapan bir ana muhalefet partisinin umutsuzluk içinde bu eylemleri kışkırttığını görüyoruz. Dün bütün taraflara çağrı yaptım. Protesto ise protestoyu yaptınız. Meseleniz sizin ağaç dikmek midir. Ağaç kesimi söz konusu değil. Ağaç sökümü söz konusudur” diye konuştu.

“BİZE ‘AĞAÇ KATLİAMI YAPIYORMUŞ’ DİYE HAVA ATIYORLAR”

Başbakan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olduğu dönemde yaptığı ağaçlandırma çalışmalarını anlatarak, “O dönemde İtalya’dan, Almanya’dan ağaçlar ithal ettik. Çünkü biran önce şehri yeşile büründürmek istiyordum. Şu anda da Türkiye genelinde yaklaşık 2 milyarı aşkın fidan diktik. Bunun dışında da yaklaşık 750 milyon civarında 3-10 yaş grubu arasında ağaç diktik. 160 civarında park Türkiye genelinde tesis ettik. Biz isteyene 250 bin metrekare, 500 bin metrekare ücretsiz arazi veriyoruz, ağaçlandır diye. Böyle bir çalışmanın içinde olan bize ‘ağaç katliamı yapıyormuş’ diye hava atıyorlar” şeklinde konuştu.

“ORMANLIK ALANA ÜNİVERSİTE YAPILIRKEN BU ÇEVRECİLERİN HİÇBİRİNİ YANIMDA BULAMADIM”

Belediye başkanlığı döneminde Zekeriyaköy’de ormanlık alana inşa edilen özel bir üniversite ile mücadele ettiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi; “Ben onlarla büyük bir mücadele verdim. Eğer üniversite yapacaksanız niçin orası. Orman alanı dışında bir yerde yapın. O zaman ben yanımda bu çevrecilerin hiç birini bulamadım. Devrin cumhurbaşkanı açılışını yaparken ‘burayı engellemek isteyenler şimdi nerede’ diye açıklama yaptı. Cezaevinden çıktım davama yine devam ettim ve davayı kazandım. O üniversite orman ve su işleri bakanlığımızın. Kiracımız olarak o üniversite hizmet veriyor. Yıkabilirdik ama üniversite olduğu için yıkmadık. Bu grup Türkiye’nin bir numaralı holdingi. Hadi gidin orada bir gösteri yapın. Gezi parkı 12 ağaç dediniz bunları yaptınız”

“TAKSİM’DE KESİNLEŞMİŞ BİR AVM PROJESİ YOK”

Taksim’de gezi parkının kaldırılması iddiasında olmadıklarını söyleyen Erdoğan, “Bu gezi parkında aslına uygun olarak topçu kışlasını, yeşili de muhafaza edecek şekilde yeniden inşa etmek istiyoruz. Aynı zamanda mevcut Atatürk Kültür Merkezi’ni (AKM) yıkmak suretiyle çevresindeki boşluklarla dev bir kültür ve opera binasını yapmak istiyoruz. Çünkü şu anda hiçbir işlevi dahi kalmadı. Orada etkinlik yapanlar da memnun değil. Samimi olanlar diyorlar ki ‘burası bir kültür merkezi olmaktan başka adını ne koyarsanız koyun’ Bir taraftan da taksim meydanını yayalaştırıyoruz. Tutturmuşlar bir AVM. Burada uluslararası camiadan alışılmış bir AVM zaten yapamazsınız. Burada kesinleşmiş olarak bu anlamda bir AVM projesi de yok. Belki buraya bir şehir müzesi yapacağız. Belki şehir müzesi ile beraber farklı etkinlikleri ortaya koyabilecek bir mimari eser ortaya koyacağız. Sadece bir kez söylenmiş olaylar üzerine karşınızda bir muhatap da yok alıyorlar birilerini geliyorlar. Dert başka. Şu anda Türkiye sağlıklı bir geleceğe yürüyor. Bana diktatör diyorlar. Bu ülkeye hizmet edene diktatör diyorlarsa buna diyecek bir şey bulamıyorum” ifadelerini kullandı.

Taksim projesi ile ilgili seçimden önce kamuoyu araştırmaları yaptıklarının altını çizen Erdoğan, adımlarını ona göre attıklarını kaydetti. 

'DİKTATÖRLÜK KANIMDA YOK'

Erdoğan, Osmanlı Arşivi Yeni Hizmet Binası'nın açılışında yağtığı konuşmada da şunları söyledi.

"Efendim Erdoğan diktatör. Ben bu milletin efendisi değilim. Diktatörlük kanımda yok, ben bu milletin hizmetkarıyım. Eğer diktatör arayanlar varsa kendi geçmişlerine baksınlar. Arayanlar varsa işte taksim meydanında ankara’da şurada burada. Esnafın camını çerçevesini indirenler ne adına indiriyor? Bunun hukukla bir alakası var mı? Demokrasiyle bir alakası var mı? Hak mücadelesiyle bir alakası var mı? Kim ödeyecek şimdi onların paralarını? Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var burada. Yine kalkacağız oranın camını çerçevesini bu hükümet yapacak.

Bu terör estirenlere destek çıkan CHP zihniyetidir. Bunların meşrebinde bu var. Biz şimdi Taksim’de üç projeyi iç içe yapıyoruz. Orada çevre var, orada tarih var kültür var.

'AKM İNŞALLAH YIKILACAK, TAKSİME CAMİ DE YAPACAĞIZ'

Taksim meydanının yayalaştırma projesini yapıyoruz yapacağız. Orası bitecek. İki, 1780 yılında üçüncü selim döneminde orada yapılmış olan topçu kışlası CHP zihniyeti daha sonra yıkarak stada çevirmiştir. Orada da aslına nasıl sahip çıkıyorsak biz de orada tarihi kışlayı yapacağız. Afedersiniz çok açık net.

Biz birkaç tane çapulcunun, o insana gelip meydana gelip halkımızı tahrik etmesine seyirci kalmayız. Çünkü bu millet bize reyini verirken tarihimize sahip çık diye verdi.

Şimdi biz 300-500 kişi oraya gitti diye köprü inşaatını mı durduralım? Bunlar tünellere tüp geçitlere de karşı çıktılar. Bunların cibilliyetinde bir taş taş üstüne koymak yok.

Bu terör estirenlere destek çıkan CHP zihniyetidir. Bunların meşrebinde bu var. Biz şimdi Taksim’de üç projeyi iç içe yapıyoruz. Orada çevre var, orada tarih var kültür var.

AKM inşallah yıkılacak. Muhteşem bir opera olarak kültür merkezi olarak onu da yapacağız. Oradan bir ses verdi.

Evet cami de yapacağız. Ben bunun iznini gidip de CHP genel başkanından alacak değilim, birkaç çapulcudan alacak değilim. Bize oy verenler bunun yetkisini verdi zaten.

Birileri çıkıyor. Sayın başbakan bunlar çok tahrik edici oluyor diyor. Benim tahrik etmek gibi bir derdim yok. İki kere iki dört eder, yazın da dört kışın da dört. Bunun adı hakikattir gerçektir. Hakikatleri gerçekleri ters yüz etmeye kimsenin gücü yetmez. Biz onlar adına koşuyoruz. Bu neyi gerektiriyorsa onu yapacağız.'Kaynak: http://siyaset.milliyet.com.tr/erdogan-gezi-olaylarindan-sonra/siyaset/detay/1717588/default.htmEtiketler: İstanbul , Almanya , CHP , Ankara , Recep Tayyip Erdoğan , Taksim , İstanbul Büyükşehir Belediyesi , AKM , mimari , terör , Etkinlik , nerede , Grup , bulamıyorum , Istanbul , sadece , Yaptınız , BüyükşehirHaber okunma sayısı: 4049

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Ya hesap bilmiyor, ya dayak yememis!

    Misafir 04 Haziran 2013 13:22 Bir kisi gunde 8 saat mesai yapip gunde 100 taneden (fidan basina 5dk'dan az dusuyor), senede yaklasik 20,000 fidan dikebilir... 10 senede 2 milyar fidan dikebilmek icin 10,000 kisinin basini kasimadan calismasi lazim. Hukumetin boyle bir istihdami oldu da biz mi duymadik, 10 sene boyunca 10bin kisi gunde 8 saat agac dikmis, oyle mi? Hahhahhah!!!

DİĞER HABERLER

ak-parti-ilce-binasi-yandi

Ak Parti ilçe binası yandı!

03 Haziran 2013 Pazartesi 09:42
basbakan-4-gun-yok

Başbakan 4 gün yok

03 Haziran 2013 Pazartesi 09:42
ak-partili-baskandan-sok-tweet

AK Parti'li başkandan şok tweet

03 Haziran 2013 Pazartesi 09:42

TÜRKİYE GÜNDEMİ

Arkadaşını öldürdü, gülerek emniyete geldi

İzmir’de, arkadaşıyla alkol alan emekli astsubay, çıkan tartışma sonucu arkadaşını önce boğarak

Nargileye de sağlık uyarısı geldi

Nargile şişeleri üzerinde sağlık uyarılarının bulunması zorunlu hale getirildi.

Ağaoğlu'ndan '300 bin TL'lik bebek arabası!

2.1 milyar dolarlık servetin sahibi olan Ali Ağaoğlu, aşkı Petek Ertüre ve oğlu Ali Ege'ye ilk jestini

Dayanamadı, yüzüne tükürdü

Maganda cinayeti davasında öldürülen Ceylan'ın annesi sanığın yüzüne tükürdü.

İçki içen kadına meydan dayağı!

Sahilde içki içip sarhoş olan kadın ve sevgilisine meydan dayağı...

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TRABZON - HAVA DURUMU

TRABZON