25 Nisan 2019 Perşembe

Bakan Bayraktar'dan flaş açıklama

bakan-bayraktardan-flas-aciklama

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Gezi Parkı ile ilgili “Gezi Parkı’nda yapılmak istenen; yayalaştırmanın ve yeşilin artırılması. Araç trafiğine kapatılacak, daha çok ağaçlandırma yapılacak” değerlendirmesinde bulundu.
01 Haziran 2013 Cumartesi 15:57

Kentsel Dönüşüm Semineri’nde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar gündeme dair önemli açıklamalar yaptı

Gezi Parkı’nda yapılmak istenen; yayalaştırmanın artırılması…

Bu gibi işlerde siyaset yapılamayacağını belirten Erdoğan Bayraktar; “Söz konusu şehir ve insan olunca o ülkenin menfaatine bakmamız lazım. Gezi Parkı’nda yapılmak istenen yayalaştırmanın ve yeşilin artırılması, yapılan proje ile buraya 2 ağaç yerine 12 ağaç dikilecek araç trafiğine kapatılacak” şeklinde konuştu.

  

Fikirtepe’de keşke emsal verilmeseydi

Bakanlar Kurulu tarafından da riskli alan ilan edilen Fikirtepe ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bayraktar; “ Biz bu alanda 2,5 sene önce imar planını yapmış vatandaşımız kentsel dönüşüme başlasın diye hazırlamıştık. Ne oldu, başlanamadı. Demek ki sadece rantla olmuyormuş. Keşke emsal verilmeseydi, emsal vererek kentsel dönüşümün de önünü tıkadık. Geldiğimiz noktada tabii ki vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz, orada atılmış bir adım var, yeni bir sıkıntı çıkarmaya gerek yok. Biz bakanlık olarak kolaylaştırıcıyız, çark daha çabuk dönsün diye kolaylaştırıcı adımları atıyoruz” dedi.

 

 

Hayatıma da mal olsa imar artışlarını engelleyeceğiz…

Erdoğan Bayraktar İstanbul’un siluetinin şuanda istenen noktada olmadığını belirterek “İstanbul halkının menfaati doğrultusunda imar artışlarını engelleyeceğiz. Bu benim hayatıma da mal olsa ne olursa olsun engelleyeceğiz. İstanbul’un refüjleri şuanda dünyanın en modern şehirlerinden ileri seviyede. Bu işlerde siyaset yapamayız kentsel dönüşümde uçan kuşa dahi ihtiyacımız var herkesle işbirliği yapacağız. İnsanlarımız ölmesin diye kentsel dönüşümde başarılı olmak zorundayız. Böylece modernleşeceğiz, enerji tasarrufu sağlayacağız, karbondioksit solunumumuz azalacak, inşaat sektörü gelişecek, teknik müşavirlik sistemi ilerleyecek. İnşaat sektörü olarak dünyanın her tarafında iş yapıyoruz biz bu konuda iyiyiz dünyayla yarışıyoruz” şeklinde konuştu. 
 

 

Kentsel dönüşüm aynı zamanda çevreci bir mücadele…

Erdoğan Bayraktar; “İstanbul’da yeşili korumamız lazım. Bu attığımız adım aynı zamanda çevreci bir mücadele. Dünyanın gelmiş olduğu konum itibar ile çevreci yaklaşımlar çok önemli. Bizim bakanlığımızın asıl vazifesi yaşanabilir çevre ve marka şehirler kurmak” açıklamasında bulundu. Bakan Bayraktar bundan böyle yeşil sertifikası olmadan yapılan binalar oturma müsaadesi alamayacağını da belirterek “Yeni kentsel dönüşümün bir kulvarı da budur” dedi.
 

Kentsel dönüşüm imar artışını engeller…

Bakan Bayraktar ayrıca; Şimdi hesapsız emsal artışlarını da engellemeliyiz, sıra oraya geldi. Kentsel dönüşüm bir imar artış kulvarı değildir. Buna gücümüz yettiği kadar dikkat edeceğiz. Esas olan yaptırım gücü olan bir kanundur. 6306 Sayılı yasanın, Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi uygulamasında önümüze çıkan engel ne varsa onu elemine eden bir gücü var. Bunun için yasa ve yönetmelikler iyice anlatmamız gerekiyor” dedi.
 

İnşaat odalarının kurulması şart…

İstanbul İnşaatçılar Derneği’nin toplantısında konuşan Erdoğan Bayraktar inşaat odalarının kurulması gerektiğine de dikkat çekerek “Değişik bir kulvardan gidecek ayağı yere basacak bir odanın kurulması gerekiyor. Tüm bunları yaparken müteahhitlerimizin de seviyesinin biraz daha iyileştirilmesi şart. Şu anda bakanlığımızdan müteahhitlik belgesi alanların sayısı 200 bini aştı, kaliteyi yakalamak için bunlara da dikkat etmeliyiz” şeklinde konuştu.Kaynak: http://siyaset.milliyet.com.tr/bakan-bayraktar-dan-flas-aciklama/siyaset/detay/1717213/default.htmEtiketler: İstanbul , çevreci , Bakanlar Kurulu , Erdoğan Bayraktar , karbondioksit , Marka , Proje , Bakan Bayraktar , olursa , Istanbul , sadeceHaber okunma sayısı: 3603

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • TS'lu

    Misafir 01 Haziran 2013 16:09 Yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış ! 5 gün önce söylediğinizin tam tersini söylemeye sizi ne itti böyle !

DİĞER HABERLER

ak-parti-ilce-binasi-yandi

Ak Parti ilçe binası yandı!

03 Haziran 2013 Pazartesi 09:42
basbakan-4-gun-yok

Başbakan 4 gün yok

03 Haziran 2013 Pazartesi 09:42
ak-partili-baskandan-sok-tweet

AK Parti'li başkandan şok tweet

03 Haziran 2013 Pazartesi 09:42

TÜRKİYE GÜNDEMİ

Arkadaşını öldürdü, gülerek emniyete geldi

İzmir’de, arkadaşıyla alkol alan emekli astsubay, çıkan tartışma sonucu arkadaşını önce boğarak

Nargileye de sağlık uyarısı geldi

Nargile şişeleri üzerinde sağlık uyarılarının bulunması zorunlu hale getirildi.

Ağaoğlu'ndan '300 bin TL'lik bebek arabası!

2.1 milyar dolarlık servetin sahibi olan Ali Ağaoğlu, aşkı Petek Ertüre ve oğlu Ali Ege'ye ilk jestini

Dayanamadı, yüzüne tükürdü

Maganda cinayeti davasında öldürülen Ceylan'ın annesi sanığın yüzüne tükürdü.

İçki içen kadına meydan dayağı!

Sahilde içki içip sarhoş olan kadın ve sevgilisine meydan dayağı...

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TRABZON - HAVA DURUMU

TRABZON