25 Nisan 2019 Perşembe

Ankara yine karıştı

ankara-yine-karisti

Ankara'da Kızılay Meydanı'nda toplanan eylemciler, Başbakanlığa yürümek isteyince polis müdahalesiyle karşılaştı. Adana'da ellerinde Türk bayraklarıyla hükümet aleyhine slogan atan göstericileri polis tazyikli su ile dağıttırken, İzmir'de de polis müdahaleye başladı.
02 Haziran 2013 Pazar 18:35

Eylemciler, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara destek vermek gerekçesiyle öğle saatlerinde Kızılay'da toplanmaya başladı. Protestocuların araç trafiğini aksatması üzerine polis, meydana çıkan yolları kapattı. Burada bir süre çeşitli sloganlar atan eylemciler, Atatürk Bulvarı ve Milli Mücadele Caddesi'nden Başbakanlığa doğru yürüyüşe geçti. Başbakanlığın çevresinde barikat oluşturan polislere taş ve sopalarla saldıran eylemcilere tazyikli su ve gazla müdahale edildi. Bir eylemcinin elindeki Türk bayrağını toplumsal olaylara müdahale aracına (TOMA) asma isteğini, çevik kuvvet polisleri yerine getirdi. Polisin Türk bayrağını TOMA'ya asması gruptakilerce alkışlandı. Protestocuların Kızılay Meydanı çevresindeki izinsiz gösterileri sürüyor. Bu arada, dünkü olaylarda gözaltına alınanlar arasında olan gazeteci Erhan Karadağ serbest bırakıldı.

OynatANKARA'DA BİLANÇO AĞIR

Ankara Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada ise, dün Kızılay Meydanı ve Güvenpark’taki eylem sonrası ortaya çıkan bilançonun ağır olduğu dile getirilerek, polis tarafından kullanılan biber gazının çok sayıda eylemciyi yaraladığı bildirildi. Yapılan açıklamada yaralılara ilişkin bilgiler şu şekilde açıklandı: “Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi 12 yaralı, Numune Hastanesi 30 yaralı, İbni Sina Hastanesi 25 yaralı, Ankara Hastanesi 7 yaralı, Hacettepe Hastanesi 25 yaralı, Çağ Hastanesi 70 yaralı, Bayındır Kavaklıdere Hastanesi 2 yaralı, Medicana Hastanesi 30 yaralı polis 1 yaralı gösterici, Akay Hastanesi 105 yaralı ve acil müdahale revirlerine 100’ü aşkın yaralı sevk edildi. Ankara’daki dünkü bilanço en az 414 yaralı 15’i ağır.”

ADANA'DA GEZİ PARKI GERGİNLİĞİ

ADANA’nın merkez Çukurova İlçesi’nde toplanan yaklaşık 100 kişi, İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı olaylarında polisin sert müdahalesini protesto etti.

Ellerinde Türk bayraklarıyla hükümet aleyhine slogan atan göstericileri polis tazyikli su ile dağıttı. Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, dün akşamki olaylarda 23 polisin yaralandığını, 31 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Bugün saat 12.00 sıralarında Güzelyalı Mahallesi Turgut Özal Bulvarı Gökkuşağı kavşağında bir araya gelen yaklaşık 100 kişi, yolu trafiğe kapatıp, hükümet aleyhine sloganlar attı. Çevredeki apartmanlarda oturanlar da balkonlara çıkıp, tencere ve tavaları birbirine vurarak ve alkışlayarak eyleme destek verdi.

Kent merkezine doğru yürüyüşe geçen grup, İller Bankası kavşağına yaklaştığında, TOMA aracından dağılmaları için anons yapıldı. Bir polis amiri, "Türk Bayraklı gruba müdahale etmek istiyoruz. Aranızdaki provokatörlerin oyununa gelmeyin. Eyleme son verip, dağılın" diye çağrıda bulundu. Bunun üzerine gruptan bazı kişiler, yolun kenarından aldıkları taşları ve turunç ağaçlarından kopardıkları turunçları polislere fırlattı. İki TOMA aracı, grubun üzerine ilerleyip, tazyikli su sıktı. Polisin müdahalesiyle göstericiler ara sokaklara dağıldı. Balkonlardaki vatandaşlar da Türk bayrakları açıp, tencere ve tavaları birbirine çarparak tepkilerini sürdürdü.

İZMİR'DE POLİS MÜDAHALESİ  

Oynat

İzmir’de, Taksim’deki Gezi parkı eylemlerine destek veren yaklaşık 5 bin kişi Alsancak’taki Gündoğdu Meydanı’nda toplandı. Bu gruptan, kentteki spor kulüplerinin taraftarlarının ağırlıkta olduğu yaklaşık bin kişi, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüyüş yapıp, ’Hükümet istifa’, ’Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ’Her yer Taksim her yer direniş’, ’Tayyip istifa’ sloganları atarak, tekrar meydana döndü. Türkiye Gençlik Birliği üyeleri ile bazı vatandaşların da destek verdiği bu grup, daha sonra tekrar Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne yöneldi. Caddeyi geçen grup, Talatpaşa Bulvarı’ndaki trafiği durdurdu. Bu sırada trafikteki İzmirliler de araçlarından inip alkışlayarak ve kornalara basarak göstericilere destek verdi. Topluluk daha sonra Şair Eşref Bulvarı’nda da kısa süreliğine yoldaki trafiği durdurdu.

İlerleyen grup, Basmane Meydanı’na ulaştığında Ak Parti Konak ilçe binasına birkaç kişi taş atmaya başladı. Çevik Kuvvet polisi bu kesimde gruba biber gazıyla müdahale etti. Basmane Meydanı’nda gerginlik sürerken, göstericilerin büyük bölümü ise Gündoğdu Meydanı’nda eylemlerini sürdürdü.

GÖZALTINDAKİLERE GÖNÜLLÜ AVUKAT DESTEĞİ

İzmir’de yapılan eylemlerde gözaltına alınanlardan 23’ünün yaşının, 18’in altında olduğu belirtildi. Gözaltındakilerin savunma hakkı için İzmir Barosu bünyesinde gönüllü avukatlardan hukuk birimi oluşturuldu. Çoğunluğu CHP’lilerden oluşan gönüllü avukatlardan Cihan Türsen, "Avukatsız savunma olmaz. İfadelerin alınması sırasında avukat şart. İfadelerin alınması uzun sürebilir, aileler de tedirgin bir bekleyiş içinde. Avukatlar destek vermek için gönüllü oldu" dedi.

 ERZURUM BUGÜN OLAYSIZ DAĞILDI

Erzurum’da üniversite öğrencileri ayranlı Gezi Parkı protestosunda bulundu. İstanbul Taksim’de başlayan Gezi Parkı protestoları Türkiye’nin birçok ilinde baş gösterirken Erzurum’da da bir grup üniversite öğrencisi dahil oldu. Havuzbaşı Atatürk Anıtı önünde toplanan öğrenciler, pankartlar açıp, ayran içerek protesto da bulundular. Uzun süre oturma eylemi yaptıktan sonra türküler söyleyen öğrenciler, protestoyu ayran içerek sonlandırdılar.

Protesto olaysız bir şekilde dağıldı.

Öte yandan Erzurum’da dün Gezi Parkı protestosunda bine yakın öğrenci grubuna polis panzerlerden boyalı su sıkıp ardından jopla müdahalede bulunmuş 48 öğrenci gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 48 öğrenci bugün sorgularının tamamlanmasının ardından serbest bırakıldı.

ANTALYA KARIŞTI

ANTALYA’da, Taksim Gezi Parkı’ndaki olayları protestolar sürerken, AK Parti İl Başkanlığı önünde polisle göstericiler, yine karşı karşıya geldi. Yaklaşık 300 gösterici, saat 17.00 sıralarında AK Parti İl Başkanlığı’nın bulunduğu Gazi Bulvarı’nda toplandı. Bulvar üzerinde önlem alan polis, göstericileri il binasına yaklaştırmadı.

Bu sırada göstericiler, yol kenarlarındaki oturma gruplarını söküp cadde üzerine taşıyarak barikat kurdu. Ardından barikattaki malzemeleri ateşe veren göstericiler, polise de taş, şişe, kalem pil attı. Bunun üzerine polis, TOMA’lardan basınçlı su ve gaz bombalarıyla gruba karşılık verdi. Gazın etkisiyle ara sokaklara kaçan göstericiler, zaman zaman Gazi Bulvarı’na çıkarak taş atmayı sürdürdü. 


 Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/adana-da-gezi-parki-gerginligi/gundem/detay/1717622/default.htmEtiketler: İstanbul , CHP , Antalya , Türkiye , Ankara , İzmir , Erzurum , Adana , Kızılay , Taksim , Kıbrıs , Medicana hastanesi , çevik kuvvet , Karadağ , Turgut Özal , Çukurova , İller Bankası , Beyazıt , oturma eylemi , Ak Parti , saat , Atatürk Anıtı , spor , Parti , AK Parti İl Başkanlığı , Akay , Grup , ANKARA'da , Saat 12 , Toma'ya , IstanbulHaber okunma sayısı: 4317

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

belediye-tomalara-su-vermedi

Belediye TOMA'lara su vermedi

03 Haziran 2013 Pazartesi 20:27
evin-icine-biber-gazi

Evin içine biber gazı!

03 Haziran 2013 Pazartesi 09:42
anonymous-gezi-parki-icin-hackledi

Anonymous Gezi Parkı için hack'ledi

03 Haziran 2013 Pazartesi 09:41

TÜRKİYE GÜNDEMİ

Arkadaşını öldürdü, gülerek emniyete geldi

İzmir’de, arkadaşıyla alkol alan emekli astsubay, çıkan tartışma sonucu arkadaşını önce boğarak

Nargileye de sağlık uyarısı geldi

Nargile şişeleri üzerinde sağlık uyarılarının bulunması zorunlu hale getirildi.

Ağaoğlu'ndan '300 bin TL'lik bebek arabası!

2.1 milyar dolarlık servetin sahibi olan Ali Ağaoğlu, aşkı Petek Ertüre ve oğlu Ali Ege'ye ilk jestini

Dayanamadı, yüzüne tükürdü

Maganda cinayeti davasında öldürülen Ceylan'ın annesi sanığın yüzüne tükürdü.

İçki içen kadına meydan dayağı!

Sahilde içki içip sarhoş olan kadın ve sevgilisine meydan dayağı...

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TRABZON - HAVA DURUMU

TRABZON