25 Nisan 2019 Perşembe

Asgari ücrete düzenleme gündemde yok

asgari-ucrete-duzenleme-gundemde-yok

Bakan Şimşek, asgari ücrete ilişkin yeni bir düzenlemenin gündemlerinde olmadığını söyledi.
28 Mayıs 2013 Salı 12:24

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir Vergisi Kanun Taslağı’nı dün Bakanlar Kurulu’na gönderdiklerini ifade ederek, “Ümit ediyorum ki yakında imzalar tamamlanıp Meclis’e gider” dedi. Yeni hazırlanan taslakta Gelir ve Kurumlar Vergisini birleştirdiklerini ifade eden Şimşek, yaklaşık 250 madde olan bu iki kanunu basitleştirip 95 maddeye indirdiklerini ifade etti. Bakan Şimşek, asgari ücret vergisine ilişkin yeni bir düzenleme olup olmayacağı hususunda ise, asgari ücrete ilişkin yeni bir düzenlemenin gündemlerinde olmadığını söyledi.

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin, Boğaziçi ve Akdeniz Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış A.Ş.’deki yüzde 100 oranındaki hissesinin özeleştirilmesine ilişkin hisse devir töreni, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ile Cengiz-Limak-Kolin Ortak Girişim Grubu arasında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımıyla Rixos Otel’de gerçekleştirildi.

Hisse Devir Töreni’nin ardından çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Şimşek, bir gazetecinin Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan Gelir Vergisi Kanun Taslağı’na ilişkin sorusu üzerine, “Çok önemli bir reform kanun taslağını dün Bakanlar Kurulu’na gönderdik. Ümit ediyorum ki yakında imzalar tamamlanıp Meclis’e gider. Bu kanunun içeriğini ayakta açıklamak doğrusu pek iyi de olmaz. Biz yakında sizlerle Kanunun içeriğine ilişkin bir basın toplantısı yapar orada detaylar veririz. Daha önce de ifade etmiştim. Tabi ki Gelir ve Kurumlar Vergisini birleştiriyoruz. Yaklaşık 250 madde olan bu iki kanunu basitleştirip 95 maddeye indiriyoruz, bu birinci husus. Yani mevzuatı basitleştiriyoruz, kolay anlaşılır hale getiriyoruz, sadeleştiriyoruz. İkinci önemli konu, vergi tabanını genişletiyoruz. Bazı imtiyazlara, bazı istisnalara son veriyoruz. Dolayısıyla bu anlamda da vergi tabanını genişletiyoruz. Beyanname verecek kesimi de genişletiyoruz. Üçüncü olarak vergi güvenliğine ilişkin bir takın düzenlemeleri içeriyor. Özellikle istihdam, üretim ve yatırımı destekleyici, girişimcileri destekleyici bazı tedbirleri de içeriyor” yanıtını verdi.

Şimşek, Gelir Vergisi Kanun Tasarısı’nın Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılmış olması ve yakında Meclis’e gönderilecek olmasının özellikle Maliye Bakanlığı olarak kendilerini fazlası ile memnun ettiğini söyledi. Şimşek, “Ümit ediyorum ki bugün yarın imzalar tamamlanır. Bu hafta içerisinde de Meclis’e gitmiş olur” diye konuştu.

Şimşek, bir başka soru üzerine ise, “Herhangi bir mükellefe ilişkin inceleme yapılıp yapılmadığı konusunda yorum yapamam. Vergi mahremiyeti ile ilgili bu konularda benim yorum yapmamı beklemeyin. İstisna ve muafiyetlere ilişkin olarak da, geçmişte konuşulan bazı hususlar var. Ama sadece o hususlar değil, özellikle şehir rantlarının kademeli de olsa bir miktar vergilendirilmesi gibi bir takım hususları tabi ki içeriyor. Bahsettiğiniz anlamda bir takım istisnalara ilişkin de bir çalışma söz konusu” yanıtını verdi.

Bakan Şimşek, asgari ücret vergisine ilişkin yeni bir düzenleme olup olmayacağına ilişkin bir soru üzerine, asgari ücrete ilişkin yeni bir düzenlemenin gündemlerinde olmadığını belirterek, “Ama şöyle bir şey var. Özellikle sosyal yönü de, yatırımları, girişimcileri destek yönü de güçlü bir tasarı, Tarım kesimine yönelik vergilendirmede ölçek büyütmeyi teşvik eden bir takım düzenlemeler söz konusu” diye konuştu.

YILDIZ: TÜRKİYE’NİN KIBRIS’A GÖTÜRDÜĞÜ HERHANGİ BİR TEKLİF SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise, Kıbrıs’tan çıkarılan gazın boru hattıyla Türkiye’ye getirilmesi yönündeki bir soruya, “Türkiye’nin Kıbrıs’a götürdüğü herhangi bir teklif söz konusu değildir. Bu süreç tamamlanıncaya kadar bizim herhangi bir kanalda enerji sektörü ile alakalı resmi bir görüşmemiz olmamıştır” yanıtını verdi.

Yıldız, İsrail’le enerji alanındaki iddialara ilişkin bir soruya ise, “İsrail’e de götürdüğümüz herhangi bir proje teklifimiz yoktur” cevabını verirken, konuya ilişkin planlanmış bir tarihlerinin de bulunmadığını belirtti. (Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/asgari-ucrete-duzenleme-gundemde/ekonomi/detay/1715176/default.htmEtiketler: Akdeniz , Türkiye , asgari ücret , Mehmet Şimşek , İsrail , Maliye Bakanı , Bakanlar Kurulu , Kıbrıs , gelir vergisi , Maliye Bakanlığı , özelleştirme , Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı , beyanname , Taner Yıldız , üretim , ortak girişim , perakende , Proje , Yüzde 100 , sadeceHaber okunma sayısı: 3599

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


TÜRKİYE GÜNDEMİ

Arkadaşını öldürdü, gülerek emniyete geldi

İzmir’de, arkadaşıyla alkol alan emekli astsubay, çıkan tartışma sonucu arkadaşını önce boğarak

Nargileye de sağlık uyarısı geldi

Nargile şişeleri üzerinde sağlık uyarılarının bulunması zorunlu hale getirildi.

Ağaoğlu'ndan '300 bin TL'lik bebek arabası!

2.1 milyar dolarlık servetin sahibi olan Ali Ağaoğlu, aşkı Petek Ertüre ve oğlu Ali Ege'ye ilk jestini

Dayanamadı, yüzüne tükürdü

Maganda cinayeti davasında öldürülen Ceylan'ın annesi sanığın yüzüne tükürdü.

İçki içen kadına meydan dayağı!

Sahilde içki içip sarhoş olan kadın ve sevgilisine meydan dayağı...

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TRABZON - HAVA DURUMU

TRABZON