25 Nisan 2019 Perşembe

Açlık sınırı 2 bin oldu

aclik-siniri-2-bin-oldu

TÜRK-İŞ, Mayıs ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırını 995.3 TL, yoksulluk sınırını ise 3 bin 242 TL olarak belirledi.
27 Mayıs 2013 Pazartesi 10:32

 TÜRK-İŞ tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay düzenli olarak yapılan “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının 2013 Mayıs ayı sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırını 995.3 TL, yoksulluk sınırını ise 3 bin 242 TL olarak belirlendi.

Gıda harcaması tutarı, meyve-sebze hariç tutulduğunda bir önceki aya göre binde 3 oranında artış göstermesine karşın, yaş sebze-meyve hesaplamaya dahil edildiğinde bir önceki aya göre yüzde 1.69 oranında geriledi. Çalışanların geçim şartlarının enflasyondaki gerilemeye rağmen düzelmediğine dikkat çekilen açıklamada, “Dört kişilik ailenin yaşam maliyeti yılbaşına göre 33.48 TL artış göstermiştir. Ücret gelirleri zorunlu giderleri karşılamaya yetmeyen ya da ücret gelirleri yaşam maliyetindeki artışın gerisinde kalan çalışanların hayat pahalılığı sorunları devam etmektedir. Bir işçi için belirlenen yaşama maliyeti bu ay bin 120.8 TL olarak hesaplanmaktadır. Oysa aile unsuru dikkate alınmadan tek bir çalışan temel alınarak aylık net 773 TL olarak belirlenen asgari ücret gerçek geçim şartlarını yerine, işveren-devlet kesimi tarafından belirlenen sanal bir durumu yansıtmaktadır” denildi.

ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA FİYATLARDA ARTIŞ BEKLENİYOR

TÜRK-İŞ ve TÜİK gıda endeksindeki değişim izlendiğinde, son 12 ay itibariyle fiyatlardaki değişimin paralel olduğu görüldüğü belirtilirken, ancak baz etkisi nedeniyle fiyatlarda önümüzdeki aylarda yükselme eğiliminin görülmesi beklendiğine dikkat çekildi. TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında Mayıs 2013 ayı itibariyle “mutfak enflasyonu”ndaki değişim şöyle oldu: “Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1.69 oranında geriledi. Yılın ilk beş ayı itibariyle artış oranı yüzde 1.04 oldu. Gıda enflasyonunda 12 ay itibariyle artış oranı yüzde 7.56 oranında gerçekleşti. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 5.39 olarak hesaplandı.”(ANKA)Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/aclik-siniri-2-bin-oldu/ekonomi/detay/1714574/default.htmEtiketler: Türk-İş , TÜİK , Ankara , açlık sınırı , yoksulluk sınırı , asgari ücret , işveren , yoksulluk , açlık , 2013Haber okunma sayısı: 3728

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


TÜRKİYE GÜNDEMİ

Arkadaşını öldürdü, gülerek emniyete geldi

İzmir’de, arkadaşıyla alkol alan emekli astsubay, çıkan tartışma sonucu arkadaşını önce boğarak

Nargileye de sağlık uyarısı geldi

Nargile şişeleri üzerinde sağlık uyarılarının bulunması zorunlu hale getirildi.

Ağaoğlu'ndan '300 bin TL'lik bebek arabası!

2.1 milyar dolarlık servetin sahibi olan Ali Ağaoğlu, aşkı Petek Ertüre ve oğlu Ali Ege'ye ilk jestini

Dayanamadı, yüzüne tükürdü

Maganda cinayeti davasında öldürülen Ceylan'ın annesi sanığın yüzüne tükürdü.

İçki içen kadına meydan dayağı!

Sahilde içki içip sarhoş olan kadın ve sevgilisine meydan dayağı...

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TRABZON - HAVA DURUMU

TRABZON